Автор | Таня Николова |
Издател | Фондация Емили |
Брой страници | 84 |
Година на издаване | 2022 |
Корици | твърди |
Език | български |
Художник илюстрации | Моника Попова |
Художник графичен дизайн | Капка Кънева |
Редактор | Станислав Петков |
Коректор | Ива Колева |
ISBN | 978-619-7425-18-5 |
Финансиране | Фондация Емили |
Разпространява се от | Книжарница Български книжици, София, ул. Аксаков № 10 /градинка Кристал, под колоните/ |
Електронна книжарница Ozone.bg | |
Еконт, popup.bg | |
Цена | 35 лв |
АНГЕЛ
снощи гледах снимки на красиво момче
модел на известни дизайнери
нито мъж нито жена
андрогин
съвършен
и разбрах защо не прие моята роза¹
та кой ангел отглежда цветя?
Анотация
„Калейдоскоп“ – гротески
Автор: Таня Николова
Илюстрации: Моника Попова
Дизайн: Капка Кънева
Второто издание на „Калейдоскоп“ предлага уникален диалог между поезията на Таня Николова и илюстрациите на Моника Попова, създадени в периода от 22 юли до 9 август 2021 г. в Париж. Резултатът е издание, което надгражда първоначалната идея на книгата с визуални и текстови интерпретации. Бележките на Таня Николова, вдъхновени от рисунките, допълват творческия разказ и обогатяват изживяването за читателя.
Със своите 33 текста, книгата остава вярна на своя експериментален дух. Тя представя поезия, която едновременно се самоиронизира и смирено гледа към ранните творчески опити на авторката. Втората перспектива – тази на илюстратора, добавя ново измерение, като разширява смисловото поле на стиховете.
Творческият екип е допълнен от редактора Станислав Петков, който гарантира съхранението на автентичността на текстовете, и дизайнера Капка Кънева, чиято работа придава завършеност и елегантност на книжното тяло.
„Калейдоскоп“ е покана за читателите да погледнат света през фрагментарна, но наситена със смисъл леща. Тази илюстрована стихосбирка съчетава слово и образ в непринуден, но запомнящ се синтез.
Изданието е част от поредицата „Космодрум“ № 8, разпространява се на цена от 35 лв и съдържа 84 страници с изключителни илюстрации.
За автора
Таня Николова (1968, Плевен) е автор на стихосбирките „Толкоз“ (2007), преведена на немски език като „So viel“ (2020), „Еквилибриум“ (2012), „Морз“ (2016), „Непоръчан портрет“ (2017), „Калейдоскоп“ (2020), „Смъртта на татко и други работни материали“ (2022) и „Вечнозеленото дърво“, календар поезия (2022) и на пиесата „Шшшт“ (2024). Основателка е на фондация „Емили“, която подкрепя съвременната българска литература и изкуство. Носителка е на трета „Славейкова награда“ (2019) и има публикации в редица български и чуждестранни издания.
Рецензии
СТАНИСЛАВА СТАНОЕВА
Рядко в съвременното ни поетично пространство се пише и издава гротеска. А Таня Николова така е определила сама своите стихове, подредени в новата й стихосбирка „Калейдоскоп“. Това от една страна ни подсказва, че авторката гледа на света и на себе си не само с чувство за хумор и самоирония, но и с лека критичност, а от друга се опитва да ни провокира ние също да станем съпричастни на поетичните и философските й инвенции.
Николова признава още в предговора, че това е книга – експеримент и на мен ми се струва, че този експеримент е успешен. Провокациите са на всички нива – и в подредбата, и във формата, и в цялостното внушение, което „Калейдоскоп“ демонстрира – точно като онзи детски уред, в който поглеждайки сред шарените стъкълца, можеш да откриеш неподозирани цветни образи, видения, красиви форми.
Заглавието на стихосбирката „Калейдоскоп“ (от древногръцки „уред за наблюдаване на красиви форми“) от своя страна е като антоним на „гротеска“ и това за сетен път идва да ни покаже, че в тази книга всичко има своя семантика.
Не се случва често някой от вече познатите в различни литературни среди съвременни автори да се върне назад към творчеството си, да поизтупа от прахта на времето първите си поетични опити и да ги сглоби в съвсем нов ръкопис, подреден с някакъв вътрешно хармоничен контекст. На всяко младежко стихотворение има рефлексия от съвременния лиричен говорител.
В стиховете на Николова има експерименталност, провокация, но и теми и истини, прастари като света. Тук са и любовта, и липсата на любов, и разочарованието, и болката, и отчуждението, и страха… Голяма част от стиховете са в мерена реч, хитро прикрита зад наивистични рими и образи, но общото им внушение издава познание и дори тъга. Свободните стихотворения в колекцията пък са като противовес на уж незрелите римувани поетични послания на младостта. В тях сякаш говори сегашния глас на лирическия герой – той звучи доста по-уверено, по-примирено, по хладно, по-мъдро, по-тъжно и скептично, докато младежкият, скрит между римите, все още се бунтува и не желае да влезе в каквито и да е норми не само на поезията, но и на битието.
А някои от стихотворенията в „Калейдоскоп“ са като образец за съвършенство.
Например „Ангел“:
снощи гледах снимки на красиво момче
модел на известни дизайнери
нито мъж нито жена
андрогин
съвършен
и разбрах защо не прие моята роза¹
та кой ангел отглежда цветя?
Или „Ябълка“:
трябваха ми години да прозра
че всяка реалност е
моя¹
Или „Постфактум“:
била съм наивна
раздавайки сливи¹ за смет
любовта е в друга приказка
Сякаш авторката е надградила усета си за поетичното през годините – макар и в по-кратка форма, но казваща повече, отколкото побират думите. Противовес на онова младежко многословие, с различна лексика, но въпреки това и то с правото да бъде чуто.
Смятам, че стихосбирката „Калейдоскоп“ на Таня Николова ще намери своето достойно място в разноликия пейзаж на съвременното ни поетично пространство.
Станислава Станоева
МАРГАРИТ ЖЕКОВ
Поетесата Таня Николова е едно от най-ярките явления в съвременната българска поезия. Миналата година нейното великолепно стихотворение “Ботев” спечели награда в националния конкурс за лирическа поезия “Петко и Пенчо Славейкови”. Но още за дебютната й стихосбирка “Толкоз”(2007) вглъбен поет като Владимир Попов пише следното: „Всъщност верността към живота, такъв какъвто е (но не в битовия смисъл) и верността към поезията, такава каквато е нужна (но не в литературното й значение), са опорите, които крепят света на поетесата.“
Никога нямаше да предположа, че стихотворенията, включени в ръкописа “Калейдоскоп”, са ранни творби на поетесата, ако не бе авторското предисловие, което споменава този факт. Таня Николова е нарекла скромно стихотворенията в сборника “Калейдоскоп” гротески, но те всъщност представляват превъзходна любовна лирика и екзистенциална поезия. Зрелите поетически открития в тази книга, обагрени с неподражаемата ирония и самоирония, присъщи за лирическия говорител, затвърждават убеждението за самобитния стил на родения поет. В тази поезия присъства и смелостта жената с нейния поетически труд да бъде пресъздадена и през причудливия, ироничен поглед на един наблюдаващ отстрани лирически Аз:
…брилянтна композиция
за мерак, стрии, двойна брадичка и компютър
заповядайте
всеки ден от 23 ч.
в хола
свири
тя
аплодирайте наум
спя
Не само сливането на лирически Аз и лирически говорител е необичайното тук. Подобно на Аза в Ботевата поезия (“пък ще си викна песента”), и в този случай лириката е музика, която обаче се изсвирва мълком: приемствеността е съхранена, ала поетическото изкуство в днешния свят се е маргинализирало. Човекът на изкуството, дегероизиран, надсмиващ се над собствената си тленност, е част от собствената си творба с облика на художествена инсталация.
Но в любовни стихотворения като “Деконструкция” намираме лирически Аз в класическия смисъл на думата – тук драматизмът на любовното чувство е пресъздаден чрез великолепна метафора-откритие:
огледалото се счупи
парченцата се разлетяха под музиката на очите му
и ме конструираха наново
сега пречупвам хиляди лъчи и танцувам
на дансинга с вас
Разбира се, стихотворението “Деконструкция” присъства неизменно в контекста на съседното по разположение в книгата стихотворение “Хорските очи се взират” и е неразривно обвързано с неговата поанта:
обличам свойто примирение
като царско наметало.
Ставам огледало.
Тази особена подредба, при която при всяка двойка съседни съгласно номерацията на страниците в книгата стихотворения второто от тях, разположено на нечетна страница, представлява своеобразен апостроф или контрапункт на първото, важи за целия този изключително приносен и майсторски поетически сборник. Експериментът, оповестен в авторското предисловие и осъществен чрез запомнящите се поетически открития в книгата, е изключително успешен. Примирението в тази поезия не е примиренчество, а знак за ранното умъдряване на лирическия Аз, който се е научил да приема с доверие отреденото от провидението и да цени благородството и извисеността на смирението.
Азът в поезията на Таня Николова изпитва и един присъщ за всяка истинска творческа личност свян, чрез който се домогва до метафората- прозрение за смисъла на изкуството:
Не посмях да кажа
“обичам те!”
Не посмях да питам
“обичаш ли?”
Мога само в стихове
Те са моята инвалидна количка
пурпурно-златна
С нея летя
и съм приказно хубава…
Непосилно е да се обхване в една кратка рецензия цялото смислово и художествено богатство на една книга, в която всяка лирическа творба е ярко, изненадващо художествено откритие, но не може да бъде премълчано изумителното (и по своята лаконичност, и по своята запомняща се, гениална простота) стихотворение, озаглавено “Премълчано”:
мамо
прости ми
По този начин лириката на Таня Николова пресъздава и същината на човешкото съкровено битие – прощателността, изповедта на вината от страна на човешката личност, намекнати като разковниче за постигане на духовна хармония и осененост, които са така насъщни и нужни в днешните усилни времена. Затова убедено препоръчвам новият ръкопис на поетесата Таня Николова да бъде подкрепен от програмата “Помощ за книгата”.
Маргарит Жеков
ПРЕДСТАВЯНЕ НА КНИГАТА В НБУ
Център за книгата, книжарница
Организатори:
Център за книгата
Водещ:
гл. ас. д-р Екатерина Григорова
Дискутанти:
доц. д-р Калина Христова,
проф. Моника Попова,
Таня Николова